کاریوکاها cariocas مهمان برنامه فروردین

کاریوکاها cariocas: مهمان برنامه فروردین پنجشنبه لیلا اوتادی دورهمی مهران مدیری

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی عدم عوض کردن قیمت کالاهای اساسی تا فروردین۹۸/ اجرای سیاست های تازه ارزی از سه

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه ارز ۴۲۰۰تومانی به کالاهای اساسی تا فروردین۹۸ تخصیص داده شده است خواهد یافت، گفت: قیمت کالاهای اساسی تا وقت مذکور، عوض کردن نخوا

عدم عوض کردن قیمت کالاهای اساسی تا فروردین۹۸/ اجرای سیاست های تازه ارزی از سه

رئیس بانک مرکزی: عدم عوض کردن قیمت کالاهای اساسی تا فروردین۹۸/ ارز مسافرتی از این به بعد آزاد است/ اجرای سیاست های تازه ارزی از سه شنبه

عبارات مهم : بازار

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه ارز ۴۲۰۰تومانی به کالاهای اساسی تا فروردین۹۸ تخصیص داده شده است خواهد یافت، گفت: قیمت کالاهای اساسی تا وقت مذکور، عوض کردن نخواهد کرد و مدیر جمهور نیز روزانه گزارش می گیرد.

به گزارش مهر، عبدالناصر همتی، مدیر کل تازه بانک مرکزی در برنامه گفتگوی خاص خبری در پاسخ به این پرسش که ما منتظر حضور شما به عنوان سفیر چین در کشور عزیزمان ایران بودیم، گفت: نظام وظیفه کرد که مسئولیت بانک مرکزی را بپذیرم.

عدم عوض کردن قیمت کالاهای اساسی تا فروردین۹۸/ اجرای سیاست های تازه ارزی از سه

وی افزود: خوشحال هستم که در جایی خدمت می کنم که جهت مردم می توان کاری کرد؛ ضمن اینکه امیدوارم به اعتماد مدیر جمهور پاسخ دهم.

تراز ارزی مثبت است

به گفته همتی، همه کالاها بر اساس قیمت ترجیحی ۴۲۰۰ تومانی که اکنون به ۴۴۰۰ تومانی رسیده هست، وارد کشور شده است هست، البته حاشیه سود بازار ثانویه نیز اندک بوده است و با توجه به اینکه خرید و فروش ارز ممنوع بود، در حاشیه این بازار نرخی شکل گرفته بود که بر کل اقتصاد کشور عزیزمان ایران سایه افکنده بود، ضمن اینکه رانت هایی نیز در جهت ارز ۴۲۰۰ تومانی شکل گرفته بود، ولی کارها حقوقی نیز در رابطه با تخلفات صورت گرفته در این بخش در حال انجام است.

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه ارز ۴۲۰۰تومانی به کالاهای اساسی تا فروردین۹۸ تخصیص داده شده است خواهد یافت، گفت: قیمت کالاهای اساسی تا وقت مذکور، عوض کردن نخوا

وی تصریح کرد: شرایط اقتصادی کشور عزیزمان ایران خوب هست، از نظر تراز ارزی نیز تراز مثبت است و مشکلی جهت اقتصاد کشور پیش نیامده هست، بعد اکنون که تراز ارزی خوب است اشکالی ندارد که بازار ارز را باز کرده و اجازه دهیم که فعالان اقتصادی با هم آزادانه کار کرده و بازار ارز را عمق بخشند و براق کنند.

رئیس کل بانک مرکزی اظهار داشت: مدیر کل سه قوه ساعتها وقت گذاشته و بر روی گزارش کارشناسی بانک مرکزی تائید نهادند. این در حالی است که در جلسات شورای هماهنگی اقتصادی سران سه قوه نیز این مباحث مطرح شد و ارزیابی های مورد نیاز صورت گرفت، بعد اکنون جواب مثبت به بانک مرکزی داده شده است تا این طرح را در جامعه اجرا کند.

تثبیت قیمت کالاهای اساسی تا فروردین ۹۸

عدم عوض کردن قیمت کالاهای اساسی تا فروردین۹۸/ اجرای سیاست های تازه ارزی از سه

همتی گفت: دغدغه عمومی مقام معظم رهبری و مدیر جمهور و سایر مسئولان نظام این است که کالاهای اساسی و مهم و دارو، تجهیزات پزشکی به قیمت ثابت و بدون زیاد کردن نرخ، به دست مردم برسد که این یک دغدغه مهم مدیر جمهور هم بوده است که در این زمینه هم حساسیت کافی داشته اند، بنابراین وزارتخانه های صمت، جهاد و بهداشت مکلف شده است اند که فهرست کالاهای مهم یعنی حتی بالاتر از کالاهای اساسی را بازبینی کرده و در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی نیز که باید حتما در اختیار مردم قرار گیرد، در گروه اول قرار گرفته که این به معنای یک بازار نیست.

وی اظهار داشت: قیمت کالاهای اساسی تا آخر فروردین ۹۸ عوض کردن نکرده باقی خواهد ماند و البته ارز هم تا همان وقت به قیمت ۴۲۰۰ تومانی در اختیار آنها قرار می گیرد؛ البته نظارت کافی نیز صورت می گیرد که انحراف در این زمینه وجود نداشته باشد. بر این اساس وزرا قول داده اند که این عنوان را به عنوان یک وظیفه اولیه و مهم خود در دستور کار قرار دهند که نظارت کافی داشته باشند و مدیر جمهور نیز روزانه این عنوان را پیگیری خواهد کرد.

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه ارز ۴۲۰۰تومانی به کالاهای اساسی تا فروردین۹۸ تخصیص داده شده است خواهد یافت، گفت: قیمت کالاهای اساسی تا وقت مذکور، عوض کردن نخوا

همتی با بیان اینکه عمق بازار ثانویه تعمیق خواهد شد، گفت: در گذشته قرار بر این بود که بیست درصد از صادرکنندگان ارز حاصل از صادرات خود را به بازار ثانویه ارایه کنند، که البته این بازار به صورت کامل شکل نگرفت، ولی غیر از کالاهای اساسی، اکنون همه کالاها باید از این بازار تامین ارز شوند، بر این اساس تمامی واردکنندگان بر اساس برنامه ریزی که وزارت صمت خواهد داشت و بر مبنای ثبت سفارشی که جهت کشور و کارخانجات مهم هست، از این بازار تامین خواهد شد.

عرضه کنندگان ارز در بازار ثانویه چه کالاهایی هستند؟

وی اظهار داشت: پتروشیمی ها، فولادی ها، گاز، میعانات گازی و فرآورده های نفتی مجموعا به عنوان عرضه کنندگان ارز در بازار ثانویه عمل خواهند کرد و قیمت هم بر اساس عرضه و تقاضا هست، البته عرضه و تقاضا این طور نیست که رها باشد، اگرچه معتقدیم که بازار عالی ترین کار را خواهد کرد، ولی ما در قیمت دخالت نمی کنیم، ولی ارز پرقدرت بانک مرکزی نیز حضور خواهد شد و در مواقع ضروری، بازار را هدایت خواهد کرد، بعد قیمت شناور مدیریت شده است خواهد بود.

عدم عوض کردن قیمت کالاهای اساسی تا فروردین۹۸/ اجرای سیاست های تازه ارزی از سه

رئیس کل بانک مرکزی گفت: صادرکنندگان اگر ارز خود را در مدت وقت تعیین شده است به بازار ثانویه ارایه نکرده باشند، باید مابه التفاوت را با قیمت بازار آزادی که شکل خواهد گرفت، به حساب خزانه واریز کنند.

وی اظهار داشت: دولت راجع به قیمت دخالت نمی کند و این قیمت را اعلام نمی کند و نخواهد کرد، بنابراین بازار آزاد قیمت را شکل خواهد داد، ضمن اینکه مطمئن باشید که نرخی که در این بازار شکل می گیرد، به خاطر عمق زیاد بازار ثانویه جدید، حتما قیمت بهینه ای خواهد داشت.

هیچ نرخی را اعلام نخواهم کرد

همتی گفت: امیدواریم نیاز به دخالت ارز پرقدرت خود در بازار نداشته باشیم، ولی معتقدیم که بازار باید خود را کنترل کرده، البته سیاست من هم اضافه کردن ذخایر ارزی بانک مرکزی است و امیدواریم که از این ارز مداخله ای استفاده نکنیم.

وی اظهار داشت: آن دسته از کالاهایی که در وزارت صمت ثبت سفارش خواهند شد، از بازار ثانویه تامین ارز خواهند کرد؛ بعد اولویت بندی دو و سه نیز نخواهیم داشت.

همتی گفت: اگر از مصرف کنندگان حمایت کنیم، به طور خود به خودی تولیدکنندگان نیز حمایت خواهند شد. این در حالی است که قیمت ارز ۴۲۰۰ تومانی به دست تولیدکنندگان نمی رسید؛ این در حالی است که قیمت دستوری حتما رانت و فساد خواهد داشت.

رئیس کل بانک مرکزی در خصوص عملکرد صرافی ها در بسته تازه ارزی گفت: یکی از پرسشها کنونی ،عدم تامین ارز از سوی مردم در مصارف مسافری و پزشکی بود؛ بنابراین تصمیم دولت بر این شد که خرید و فروش ارز در صرافی ها مجاز باشد، همه صرافی ها خرید و فروش ارز را خواهند داشت و جهت سفر خارجی و خدمات نیز تامین اسکناس خواهند کرد. امیدواریم صرافی ها که مدتی است فعالیتشان تعطیل بوده هست، به دولت و مردم کمک کنند تا این بازار براق شود و نیازهای واقعی مردم را با قیمت ارزی که در بازار ثانویه شکل گرفته هست، تامین کنیم.

وی اظهار داشت: بازار صرافی ها، خرید و فروش خرد انجام می دهند، خرید و فروش تا ده هزار دلار نیز مجاز هست. باید در بازار ثانوی، تسویه ارز صرافی ها نیز صورت می گیرد. در این میان صادرات غیرنفتی غیر از پتروشیمی ها و مواردی از این دست، می توانند تامین کنندگان ارز صرافی ها باشند. اگر این روند صادرات پتروشیمی پیش رود، به ۴۰ میلیارد دلار در امسال خواهیم رسید؛ چراکه در ۴ ماهه ابتدای سال جاری، ۱۵ میلیارد دلار صادرات پتروشیمی داشتیم.

بر روی بازار ارز سوار خواهیم شد

همتی گفت: اختلاف اسکناس و حواله در بازار تا حد معقولی قابل قبول هست؛ قیمت بازار از ادغام بازار ثانویه و سامانه نیما به دست می آید. ما مشکلی جهت ارز نداریم حتی در دوره تحریم ها نیز مشکلی نخواهیم داشت.

وی افزود: انتظارات جهت مردم بسیار مهم هست، ما در سیستم دولتی و شما در رسانه باید انتظارات مردم را مثبت کنند؛ البته عواملی گرایش منفی در بازار ایجاد می کنند، در حالیکه واقعیت این طور نیست؛ هنگامی که که ما خرید و فروش ارز را محدود کرده بودیم، فشار بر روی معاملات سکه افتاد؛ ولی با توجه به قیمت پیش روی دلار، بازار سکه نیز فرو خواهد ریخت.

رئیس کل بانک مرکزی، تغییرات قیمت ارز در این دوره، اثرات خود را بر روی تورم تخلیه کرده هست؛ البته مسکن، ماشین و بعضی کالاها، گران شده است اند و تاثیر خود را بر روی تورم گذاشته هست، اگر نرخی که در بازار شکل می گیرد که البته با قیمت قبلی بسیار تفاوت خواهد داشت، متعادل باشد، قیمت تورم متعادل خواهد بود. ما با این سیستم بر روی بازار ارز سوار خواهیم شد.

جلوی خروج سرمایه از کشور را می گیریم

همتی گفت: با کنترلی که خواهیم داشت اجازه خروج سرمایه را نخواهیم داشت، ما ورود ارز به کشور را از سوی صرافی ها مجاز اعلام کرده ایم که هم طلا و هم اسکناس می توانند وارد کنند.البته اشخاص حقیقی نیز می توانند ارز و طلا وارد کنند؛ این در حالی است که این کار البته در تخصص صرافی ها است.

رئیس کل بانک مرکزی گفت: به هر کسی که توانایی واردات طلا داشته باشد، دولت به او اجازه می دهد. این در حالی است که با مدیر شرکت بورس نیز صحبت کرده ایم که می خواهیم کنترل بازارهای ثانویه را از طریق بازار باز و بازارهای موازی خواهیم کرد. یعنی بازار مالی را در کنار بازار ثانویه قرار خواهیم داد و از ابزارهای بازارهای مالی استفاده بهینه خواهیم کرد؛ ضمن اینکه جهت استفاده از بازارهای مالی نیز ظرف دو هفته آینده تصمیمات خوبی را اعلام خواهیم کرد.

اجرای سیاست های تازه ارزی از سه شنبه

وی اظهار داشت: فردا به صورت جدی با صادرکنندگان و صرافی ها جلسه برگزار خواهیم کرد و اجرای بسته را به روز سه شنبه پیش رو موکول خواهیم کرد.

همتی گفت: بانک مرکزی مجاز شده است است که سپرده های ارزی مردم را جذب کند و بانکهای عامل نیز مجاز شده است اند که سپرده های ارزی را به عنوان عامل بانک مرکزی جذب کنند و البته قیمت سود را نیز ابلاغ خواهیم کرد. بعضی از بانکها در مورد سپرده های ارزی به مردم جفا کردند. ما این اطمینان را به مردم می دهیم که از سپرده های ارزی سود بگیرند و ارزش روز دارایی خود را حفظ کنند.

وی افزود: مردم هم باید دولت را کمک کنند؛ چراکه تلاش دولت جهت رفاه مردم است و باید پرسشها و فشارهای بین المللی را حل و فصل کند. ما هم باید به دولت کمک کنیم. در ترکیه نیز این اتفاق رخ داده است.

بازار کوچه و بعد کوچه را کنترل می کنیم

همتی گفت: در همه کشورهای پیشرفته حتی بازار کوچه و بعد کوچه وجود دارد، ولی کنترل خواهیم کرد. مدیر بانک مرکزی نباید معمولا حرف بزند، بالاخره همه جای دنیا بیانیه می دهد و خود زیاد حرف نمی زند، ولی جاهایی که مهم باشد حتما به مردم توضیح می دهم. شخصا در این شرایط سخت، این مسئولیت را قبول کردم و تمام داشته های علمی خود را به کار خواهم بست و اعتماد عمومی به بانک مرکزی را باز خواهم گرداند.

ارز مسافرتی از این به بعد آزاد است

رئیس کل بانک مرکزی گفت: افرادی که بلیت تهیه کرده اند جهت روزهای پیش رو، حتما ارز خود را به قیمت قبلی دریافت خواهند کرد. این در حالی است که از این بعد ارز مسافرتی معنا نخواهد داشت.

وی افزود: بازار پول باید در خدمت کوتاه مدت بوده و بازارهای سرمایه به سمت تامین مالی بلندمدت باشد. من راجع به بازار سرمایه ایده دارم و البته سهامداران بازار سرمایه مطمئن باشند که بنده در کنار آنها هستم. من ۱۵ سال در این سمت بوده ام که تعلق خاطر دارم.

نرخ سود بانکی را هنوز تعیین وظیفه نکرده ایم

همتی با بیان اینکه تنها ده روز است که به بانک مرکزی آمده ام گفت: روابطم با بانکی ها خوب است و با بانکها رفاقت دارم، البته نظارت حرفه ای را نیز اعمال خواهم کرد و اگر تخلف کنند، حتما برخورد خواهم کرد، ولی در رابطه با سود و اضافه برداشت با بانکها به زودی صحبت خواهم کرد. بانک مرکزی وظیفه دارد تا ارزش پول ملی را حفظ کرده و تورم را کنترل نماید. این در حالی است که بانکها باید ضوابط جدی را رعایت کرده و از خلق پول جلوگیری کنند. بعد از ساماندهی بازار ارز، به بانکها خواهیم پرداخت.

رویه اعطای شرکت به جای بدهی دولت به بانک ها تمام شده است است

وی تصریح کرد: هرچند کار مشکلی پیش رو داریم ولی این کار انجام شدنی است و با کمک دو قوه دیگر این برنامه با موفقیت اجرا خواهد شد.

همتی در پاسخ به این پرسش که آیا دولت به جای طلب خود به بانک مرکزی شرکت می دهد، اظهار داشت: این رویه تمام شده است و دولت شرکتی نمی دهد.

قول می دهم به صورت تمام وقت در خدمت مردم باشم

رئیس بانک مرکزی راجع به نظارت بر قیمت ارز تصریح کرد: این کار سخت است ولی انجام شدنی هست. دولت و مجلس در این باره برنامه دارند. ما هم اینک از همراهی دو قوه دیگری به خوبی بهره مند می شویم. اگر این کمک ادامه یابد همه پرسشها را حل خواهیم کرد. این اراده وجود دارد. به مردم قول می دهم به صورت تمام وقت در خدمت مردم باشیم.

همتی راجع به طرح نظام جامع بانکداری در مجلس خاطرنشان کرد: از آخرین اوضاع آن خبری ندارم. اگر مورد نیاز باشد اصلاحی صورت بگیرد امیدوارم کار ما مسئله تر نشود. اگر قرار است تحولی صورت بگیرد اندک اختیارات ما کاسته نمی شود. بانک مرکزی در همه جای دنیا مستقل هست. من امیدوارم دولت با مجلس در این باره به تفاهم برسد. نشانه همه حل پرسشها است.

مردم ما را ببخشند و حمایتمان کنند

وی راجع به نظارت بر معیشت مردم ابراز داشت: همه مسئولان نظام از مقام معظم رهبری تا حقیر، تمامی تلاش مان این است که معیشت مردم دچار مسئله نشود ولی دشمن با همه قوا جلو آمده هست. ما پرسشها مردم را درک و حس می کنیم. من نگفتم مردم مسئله ندارند. ما موظف هستیم این پرسشها را حل کنیم. دولت همه تلاش خود را می کند و مردم اگر ما قصوری کردیم ما را ببخشند و ما را حمایت کنند تا پرسشها حل شود.

واژه های کلیدی: بازار | مرکزی | بانک مرکزی | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs