کاریوکاها cariocas مهمان برنامه فروردین

کاریوکاها cariocas: مهمان برنامه فروردین پنجشنبه لیلا اوتادی دورهمی مهران مدیری

گت بلاگز اخبار اجتماعی آیا می‌توان آنها را به‌زندان انداخت؟ ، مجازات قانونی دختران خیابان انقلاب چیست؟

دختران خیابان انقلاب، پدیده‌ای است که در آن بعضی از خانمها در اعتراض به آنچه حجاب اضطراری می‌خوانند، در خیابان روسری خود را برداشته و بر سر چوب می‌بندند و مانند

آیا می‌توان آنها را به‌زندان انداخت؟ ، مجازات قانونی دختران خیابان انقلاب چیست؟

مجازات قانونی دختران خیابان انقلاب چیست؟/ آیا می توان آنها را به زندان انداخت؟

عبارات مهم : زندان

دختران خیابان انقلاب، پدیده ای است که در آن بعضی از خانمها در اعتراض به آنچه حجاب اضطراری می خوانند، در خیابان روسری خود را برداشته و بر سر چوب می بندند و مانند پرچم تسلیم، تکان می دهند، حالا سئوال اینجاست مجازات قانونی این دختران چیست؟

پدیده دختران خیابان انقلاب، بعد از ناآرامی های دی ماه، یکی از مسایلی است که هر چند تلاش شده است از سوی قوه قضاییه به عنوان یک “شوخی کودکان” تلقی شود ولی واقعیت این است که باعث حساسیت بسیاری در افکار عمومی شده، به گونه ای که یکی از اخبار پربازدید رسانه های متفاوت مربوط به تصویرهای این دختران، بازداشت یا آزادی آنهاست.

آیا می‌توان آنها را به‌زندان انداخت؟ ، مجازات قانونی دختران خیابان انقلاب چیست؟

سوای مسئله اینکه آیا جامعه روی عنوان دختران خیابان انقلاب اینقدر حساسیت پیدا کرده، بررسی مسایل حقوقی و احیانا مجازاتی که قانون راجع به این قبیل شهروندان تعیین کرده، عنوان گزارش حاضر هست. آیا کار آنها جرم است؟ اگر جرم هست، مجازات قانونی دختران خیابان انقلاب چیست؟

روز چهارشنبه دادستان پایتخت کشور عزیزمان ایران از بازداشت یک نفر راجع به آنچه که به عنوان”دختران خیابان انقلاب”معروف شده است خبر داد و با تاکید بر اینکه تجاهر به گناه جرم هست، اعلام کرد که دادستانی به وظایف خود در این زمینه عمل خواهد کرد.

دختران خیابان انقلاب، پدیده‌ای است که در آن بعضی از خانمها در اعتراض به آنچه حجاب اضطراری می‌خوانند، در خیابان روسری خود را برداشته و بر سر چوب می‌بندند و مانند

عباس جعفری دولت آبادی تلویحا راجع به صدور قرار وثیقه 500 میلیون تومانی جهت این دختر گفته که قرارها متناسب با جرم خواهد بود و دادستان به وظایف خود عمل خواهد کرد.

روز گذشته هم پلیس خبر داد ۲۹ نفر را در ارتباط با کمپین آزادی های یواشکی بازداشت کرده هست. این خبر به شایبه “سازماندهی و جمعی بودن” جرم کشف حجاب، دامن می زند، ولی باید توجه داشت این جرم، نوعا جرمی فردی است و نمی توان گفت در کشف حجاب، یک نفر آمر یا برنامه ریز بوده و دیگری به عنوان مباشر یا معاون، بخشهای دیگر این جرم مانند برداشتن حجاب یا به چوب کردن روسری را مرتکب شده است اند. لذا نوع این جرم و گستردگی وقوع آن و هر گونه ارتباط مستقیم بازداشت شدگان با همدیگر، اثبات کننده این است که به جز “وحدت قصد” که حالا به گفته مرتکبان، “اعتراض به حجاب اجباری” هست، نمی توان باندی بودن عمل کشف حجاب را به این اشخاص نسبت داد. البته گروهی از مسئولان قضایی مانند محسنی اژه ای معاون اول دستگاه قضا معتقدند فعالیت در آنچه کمپین آزادی یواشکی عنوان می شود مصداق “تعاون بر گناه و ترویج فساد” هست، ولی از یک سو باید توجه داشت کمپین مزبور با فراخوان مشخص از سوی بعضی اشخاص خارج از کشور همراه بود که در آن، کشف حجاب به خودی خود مطرح نبود، بلکه تصاویری از برهنگی زنان یا پوشیدن لباس به رنگ خاص در روز خاصی از هفته هم ترویج میشد و نوعا، اعتراضات اخیر که بدون خشونت و با برداشتن روسری و بستن آن به سر چوب و تکان دادنش همراه هست، ارتباطی با کمپین عنوان شده است ندارد، چون اصلا کمپین به معنی کارزار سازماندهی شده است نیست، بلکه آن را نوعی اعتراض به گونه ای از قانون در موضوعی خاص می توان دانست، اعتراضی مدنی که بدون خشونت و درگیری و احیانا آتش سوزی و به دور حرکاتی که در ناآرامی های دی ماه شاهد بودیم، شکل گرفته است.حالا با توجه به بیانات دادستان پایتخت کشور عزیزمان ایران و توجه به این توصیه که کشف حجاب، نوعا جرمی فردی هست، می تواند بهتر بررسی کرد شرایط جرم و مجازات قانونی دختران خیابان انقلاب چیست؟

آیا ارتکاب هر گناهی، جرم است؟

اولا باید در نظر داشت ارتکاب “گناه” به خودی خود در نظام حقوقی ایران، “جرم” تلقی نمی شود. بلکه سوای بحث اینکه ارتکاب یا ترک افعالی که وجدان عمومی را جریحه دار می کند در بعضی تعاریف، “جرم” تلقی می شود، نظام حقوقی کشور عزیزمان ایران به صورت واضح در تعریف جرم گفته است فعل یا ترک فعلی است که در قانون به عنوان جرم تعریف شده است و جهت آن مجازات تعیین شده است است.

آیا می‌توان آنها را به‌زندان انداخت؟ ، مجازات قانونی دختران خیابان انقلاب چیست؟

مثلا ارتکاب فعل “غیبت کردن” یا “دروغگویی” با وجودی که “گناه” هست، جرم نیست مگر آنکه غیبت کردن با افترا، یعنی نسبت دادن جرمی به دیگری همراه باشد یا ارتکاب دروغ گویی از سوی کسی که به عنوان شاهد در حال شهادت دادن هست، قابل تعقیب قانونی تلقی شده است و طبق اصل “قانونی بودن جرم و مجازات” نمی توان هر گناهی را جرم دانست.

برای کشف حجاب یا بی حجابی در قانون مجازات اسلامی، جرم به صورت خاص تعریف شده است و در تبصره ماده 638 قانون مجازات اسلامی (کتاب تعزیرات) آمده است: “زنانی که بدون حجاب شرعی در معابر و انظار عمومی ظاهر شوند به حبس از 10 روز تا دوماه یا از 50 هزار تا پانصد هزار ریال جزای نقدی محکوم خواهند شد”

دختران خیابان انقلاب، پدیده‌ای است که در آن بعضی از خانمها در اعتراض به آنچه حجاب اضطراری می‌خوانند، در خیابان روسری خود را برداشته و بر سر چوب می‌بندند و مانند

همانطور که در متن قانونی فوق مشخص هست، عمل دختران خیابان انقلاب، دقیقا منطبق بر این تبصره هست، لیکن آنها با کشف حجاب و عریان کردن تمامی موی سر، در معبر و منظر عمومی ظاهر شده است و باید طبق این متن قانونی، از 10 روز تا 2 ماه زندان شوند یا 5 هزار تا 50 هزار تومان جریمه بدهند.

از قرائن پیداست چون این دختران بدون هماهنگی با همدیگر و بدون اینکه حتی یکدیگر را بشناسند یا از طریق شرکت دهی آشکار و نهان با همدیگر بر وقوع این جرم (بدحجابی) تبانی کرده باشند، روسری خود را به چوب می زنند و با ایستادن بر بلندی تاسیسات شهری، به این ماده قانونی، اعتراض می کنند، اعتراضی که نه با اهانت کلامی و نه با خشونت فیزیکی مانند آنچه در ناآرامی های دی ماه 96 دیدیم، همراه هست، بلکه در عمل، یک دختر، -فارغ از هر انگیزه ای که دارد- روسری اش را برداشته است.

آیا می‌توان آنها را به‌زندان انداخت؟ ، مجازات قانونی دختران خیابان انقلاب چیست؟

این را نیز باید در نظر داشت با وجودی که عمل دختران خیابان انقلاب جرم هست، ولی مسئله بتوان آن را مصداق فساد دانست، لیکن نه تنها آنها از این راه، منتفع نمی شوند و به عنوان نمونه مانند بعضی مشاغل ممنوعه، در پی جلب توجه و احیانا انتفاع اقتصادی نیستند، بلکه به خوبی می دانند از سوی پلیس به علت ارتکاب جرم مشهود، بازداشت شده است و قطعا مجازات خواهند شد، ولی توصیه اینجاست، چه مجازاتی؟

از سوی دیگر، روز چهارشنبه منتظری، دادستان کل کشور هم به اقدام دختران خیابان انقلاب که حجاب خود را نزد عموم برمی دارند، اعتراض کرده و گفته: این اقدام، یک حرکت فرزند گانه است که ناگهان روسری را از سر خودش برمی دارد و بعضی افراد هم انگار ماموریت دارند که از او فیلم بگیرند و در اینترنت منتشر کنند.

از واژه “انگار” که در کلام دادستان کل کشور هست، بگذریم، ولی دیروز پلیس اعلام کرد ۲۹ نفر را در ارتباط با کمپین آزادی های یواشکی بازداشت کرده است که اگر ارتباط آنها با یکدیگر ثابت شود، می توان عنوان “ترویج باندی و سازماندهی شده است جرم بی حجابی” برایش در نظر گرفت و دیگر با عنوان “سوژه شدن پدیده دختران خیابان انقلاب” تفاوت دارد. چه اینکه اولی ممکن است سر در باندهای ترویج فساد و فحشا داشته باشد و این یکی شاید ناشی از تنگناهای فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی باشد.

چرا نمی توان دختران خیابان انقلاب را به زندان انداخت؟

سئوال مهم این است که آیا منطقی و قانونی است دختری که در خیابان، روی بلندی تاسیسات شهری رفته و عملی مانند برداشتن روسری و به چوب زدن و تکان دادن آن را مرتکب شده، طبق متن بالا، به زندان انداخت؟

در اینجا باید علاوه بر سیاست “حبس زدایی” مورد اشاره در قانون مجازات تازه و بخشنامه های متعدد مدیر قوه قضاییه به یک بخش نامه خاص اشاره کرد مدیر وقت این قوه که در آن به قضات وظیفه شده است است مجرمانی که باید حبس کمتر از 6 ماه را تحمل کنند، به زندان نیندازند.

در بخشنامه شماره 3294/84/1 مورخ 19/3/1384 مدیر وقت قوه قضائیه به مراجع قضایی سراسر کشور وظیفه شده است است: “از آنجایی که مواد 22 و 728 قانون مجازات اسلامی و ماده 3 از قانون مجازات جرایم نیروهای مسلح مصوب 9 دی‏ ماه 1382 به قضات دادگاه این امکان را داده است تا با ملاحظه خصوصیات جرم و مجرم و دفعات ارتکاب، در موقع صدور حکم از مقررات مربوط به تخفیف، تعلیق و مجازات های تکمیلی و تبدیلی استفاده کنند و مجازات حبس تعزیری را به مجازاتی از نوع دیگر که مناسب‏ تر به حال متهم باشد تبدیل نمایند، از این‏ رو اقتضا دارد دادگاه‏ های صادرکننده احکام کیفری، به جای مجازات های حبس خصوصا حبس های کوتاه مدت کمتر از 6 ماه که امکان اجرای برنامه‏ های اصلاحی و تربیتی در زندان ها وجود ندارد به تعلیق اجرای مجازات این‏ گونه حبس‏ ها و یا به جزای نقدی متناسب (به تناسب اوضاع مالی متهم تا به واسطه عجز منجر به حبس وی نشود) و یا مجازات تعزیری و اجتماعی دیگری تبدیل کنند تا از محبوس شدن بی‏ ثمر افراد، تراکم بیش از حد زندانی در زندان ها و مفاسد احتمالی جلوگیری شود.”

مهمتر از متن بخشنامه بالا، ماده 65 قانون مجازات اسلامی مصوب 1392 به قضات وظیفه کرده است: “مرتکبان جرائم عمدی که حداکثر مجازات قانونی آنها سه ماه حبس است به جای حبس به مجازات جایگزین حبس محکوم می گردند.”

چون قانونگذار مجازات کشف حجاب را حداکثر 2 ماه حبس تعیین کرده هست، بعد ناگزیر اجرای حداکثر مجازات حبس جهت دختران خیابان انقلاب، مشمول ماده 65 قانون مجازات اسلامی شده است و قضات اجرای احکام نمی توانند محکوم (در اینجا دختران خیابان انقلاب) را به زندان بیندازند. بلکه باید از مجازات های جایگزین استفاده کنند و از آن جایی که در متن قانون، در خصوص بی حجابان، وظیفه شده است می توان آنها را به 5 تا 50 هزار تومان جریمه محکوم کرد، قضات ناچارند در مقام اجرای حکم، حداکثر آنها را به 50 هزار تومان جریمه محکوم کنند که قطعا این تفسیر هم اجرای نص قانون و هم مطابق با اصل “تفسیر قانون به نفع متهم” خواهد بود چون بی گمان، دختری که حجاب برداشته و سر چوب زده، نه با تحمل 2 ماه زندان، به راه راست باز می گردد و نه زیبنده نظام مقدس جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران است که بدخواهان این کشور و دشمن های خارجی در بوق و کرنا کنند دستگاه قضایی به جای پرداختن به فرار اختلاس گران میلیاردی، دختران را به زندان می اندازد.

اکنون این سئوال پیش می آید که آیا جهت جرمی که نهایتا 50 هزار تومان جریمه جهت آن در نظر گرفته شده، می توان وثیقه بیش از 50 هزار تومان در نظر گرفت چه برسد به اینکه سئوالات پرسیده شده است از دادستان خبر از صدور وثیقه 500 میلیون تومانی جهت یکی از دختران خیابان انقلاب می دهد؟ پاسخ باز هم منفی هست. قطعا جهت جرمی با جریمه 50 هزار تومان، تعیین وثیقه 500 میلیونی، نه تنها با عدالت کیفری مطابقت ندارد، بلکه عملا باعث می شود متهم با عجز از تودیع وثیقه، به بازداشت رفته و احیانا تا 2 ماه، حبس را به عنوان بازداشت به علت حبس از تودیع وثیقه، تحمل کند که این هم با مبانی حق بر دادخواهی عادلانه و منصفانه، همسو نیست.

به نظر می رسد قانونی ترین تصویر العمل به پدیده دختران خیابان انقلاب را علی مطهری نشان داده که گفته است: مهم نیست، راجع به حجاب نباید سختگیری کرد.

خبرآنلاین

واژه های کلیدی: زندان | قانون | دختران | مجازات | انقلاب | خیابان | دختران | زندانی | قانونی | بازداشت

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs